CERC CATEHETIC LA PAROHIA BOGATA

Duminică, 31 martie 2013, Protopopiatul Călăraşi a organizat Cercul Catehetic lunar care a avut loc la Parohia Bogata.

La această întâlnire au participat 28 de copii din parohie cu vârste între 4 şi 16 ani , dar şi următorii preoţi: preacucernicul părinte Nemţanu Ionuţ de la Parohia Satnoieni, preacucernicul părinte Oprescu Doru de la Parohia Rasa, preacucernicul părinte Ciurea Gheorghe de la Parohia Smârdan, preacucernicul părinte Caracaş Dumitru de la Parohia Cuneştişi preacucernicul părinte doctor Toader Marian de la Parohia Bogata, care a şi susţinut ora de cateheză.

Tema propusă a fost: ,,Explicarea rugăciunii -Tatăl nostru”.

Părintele Toader Marian a prezentat, într-un format power point, pe înţelesul copiilor, contextul în care Domnul şi Mântuitorul nostru Iisus Hristos ne-a dăruit Rugăciunea Domnească, subliniind faptul că această rugăciune a rostit-o Mântuitorul la cerea Sfinţilor Apostoli care nu ştiau cum să se roage, astfel că până astăzi ,,Tatăl nostru”este modelul suprem de rugăciune a creştinilor.

Cele şapte cereri ale rugăciunii domneşti au fost prezentate într-un dialog foarte frumos alături de copii care au dobândit cunoştinţe despre importanţa rugăciunii în viaţa fiecăruia dintre noi în vederea deprinderii de a ne ruga neâncetat . Ca şi competenţe formativ educative s-a dorit ca la sfârşitul întâlnirii toţi participanţii la întâlnirea catehetică să conştientizeze importanţa rugăciunii în viaţa cotidiană, dar mai ales dorinţa de a fi cât mai aproape de Dumnezeu prin vorbirea directă care este RUGĂCIUNEA.

În încheierea întâlnirii catehetice copiii au rostit rugăciunea Tatăl nostru şi au cântat câteva pricesne specifice Postului Mare sub îndrumarea părintelui paroh, care a şi fixat tema de la următoarea întâlnire catehetică , la propunerea scrisă a preacucernicului părinte inspector pentru catehizare Constantin Pătraşcu, şi anume ,,Ierarhia Bisericească”

[https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/31032013015_big.jpg"] [https://protoieriacalarasi.ro/files/images//2014/01/31032013021_big.jpg"]
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...