Tulburarea omului se pe/trece cu pacea Domnului în Biserică

Tulburarea omului se pe/trece cu pacea Domnului în Biserică

Mântuitorul ne îmbărbătează să îi apărăm pe ai noștri creștini: ”Mergeţi; iată, Eu vă trimit ca pe nişte miei în mijlocul lupilor.” (Luca 10, 3). Avem o datorie strămoșească să păstrăm / transmitem adevărată credință moștenită / întărită / mărturisită de stră/moșii noștri.

În fiecare vară (de câțiva ani încoace), în satul Bogata, se adună vreme de trei zile adepți ai cultului penticostal din sat / comună / județ / țară, desfășurând o manifestare numită CORTUL. Anul acesta s-a desfășurat în perioada 1-3 iulie 2016, având participarea grupului de la Bărbulești - 1 iulie; grupului de la București - 2 iulie; cântăreața de muzică populară Gabi Luncă - 3 iulie. Au desfășurat jocuri, concursuri, premieri la copiii implicați / prezenți. ”Iar în orice casă veţi intra, întâi ziceţi: Pace casei acesteia. Şi de va fi acolo un fiu al păcii, pacea voastră se va odihni peste el, iar de nu, se va întoarce la voi.” (Luca 10, 5-6) am încercat și le-am spus creștinilor ortodocși participanți la manifestările acestora - o parte a înțeles că: ”Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!” (Matei 6, 23) și”Nu vă înjugaţi la jug străin cu cei necredincioşi, căci ce însoţire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtăşire are lumina cu întunericul?” (II Corinteni 6, 14)
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...