Atelier de creație – Liturghie după Liturghie

Duminică, 23iulie 2017, Biroul de Asistență Socială al Protopopiatului Călărași adesfășurat în colaborare cu Parohia Bogata un atelier de creație având ca temă „Frumusețea creației lui Dumnezeu”, însala de activități a parohiei.

După săvârșireaSfintei Liturghii, 17 copii proveniți din familii defavorizate au luat parte laaceastă activitate în cadrul căreia părintele paroh Spiroiu Mișu împreună cuasistentul social le-au vorbit copiilor despre frumusețea universului - creațialui Dumnezeu, care a luat ființă în șase zile (Facerea I, 1-31).

Sub îndrumareapărintelui și a asistentului social, copiii au creat stele din carton pe care le-aucolorat așa cum au dorit și au promis că vor privi mai des cerul și lumea dinjurul nostru pentru a se bucura de frumusețea creației lui Dumnezeu.

La sfârșitulactivității copiii au primit gustări si dulciuri, care le-au adus și mai multăvoie bună.

Această acțiuneeste dedicată Anului aniversar alEpiscopiei Sloboziei și Călărașilor ,,2017 - Sfânta Liturghie, Izvor de Iubireși Libertate în Lumea Contemporană”.

A consemnat doamna Elena Zainea, asistent social alProtopopiatului Călărași.
Se încarcă
Se încarcă
0%
încărcat
Identificat Control
Identificat Control
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...
Identificat...