Sfântul Nicolae patronul spiritual al Parohiei BogataNoutati
14-12-2018 23:02

„Cei ce fac milostenie şi dreptate vor trăi mult.” (Tobit 12, 9)

Sfânta Scriptură ne luminează calea către Bunul Dumnezeu și prin milostenia re/trăită cu adevărat de sfinții Bisericii strămoșești.

Unul dintre aceștia este Sfântul Ierarh Nicolae, arhiepiscopul Mirelor Lichiei, (astăzi Demre, în apropiere de Kale, Turcia) - ocrotitorul comunității noastre, cel care din vechile vremuri a bine/cuvântat cu daruri ne/materiale tinerii.

Imitându-l cu bucurie și dăruind cu dragoste ne facem părtași dumnezeirii, revărsându-ne/se neîncetat în/spre aproapele.

Mulțumim binefăcătorilor creștini ortodocși ce au contribuit la înmulțirea bucuriei în parohia noastră, urmând îndemnul: „Cel care face milostenie împrumută pe aproapele său; şi cel care dă din punga sa, ţine poruncile.” (Ecclesiastul 29, 1).

Slavă Bunului Dumnezeu pentru toate!

A consemnat preot Spiroiu Mișu Oprică, paroh la parohia Bogata din Protopopiatul Călărași.